Spis treści
Czym jest kredyt obrotowy
Kredyty obrotowe to popularny sposób finansowania działalności, który przeznaczony jest dla mikro, małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. Ta forma finansowania zewnętrznego ma na celu zwiększenie kwoty kapitału obrotowego, jakim dysponuje firma, pomagając zapewnić jej stabilność finansową oraz możliwości rozwoju. Kredyty obrotowe mają na celu zaspokojenie krótkoterminowych potrzeb firmy w zakresie finansowania, takich jak zakupy zapasów, płace i inne wydatki operacyjne. Podstawowym celem kredytu obrotowego jest finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, poprawa jego płynności i kondycji finansowej.
Rodzaje kredytu obrotowego w rachunku dla przedsiębiorstw
Główny podział „obrotówek”:
- kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub pomocniczym,
- kredyt obrotowy w rachunku kredytowym.
Obecnie na rynku finansowym dostępnych jest wiele rodzajów kredytów obrotowych. Popularne są tzw. „obrotówki”, które są udzielane w rachunkach bieżących i kredytowych. Dzięki takiej formie finansowania, firmy mogą pozyskać środki na bieżące potrzeby swojej działalności, zwłaszcza w oczekiwaniu na przelewy od swoich kontrahentów. Przedsiębiorcy ubiegają się o kredyty odnawialne w oczekiwaniu na zapłatę długoterminowych faktur przez kontrahentów. W ten sposób mogą uniknąć niekorzystnych wahań płynności finansowej, problemów z wypłacalnością dostawców i pracowników czy wstrzymania inwestycji.
Kredyty firmowe obejmują odnawialne i nieodnawialne kredyty obrotowe i są zabezpieczone dodatkowymi gwarancjami, zabezpieczonymi pod zastaw nieruchomości lub w formie kredytów konsorcjalnych.
Dla jakich przedsiębiorców są przeznaczone kredyty obrotowe?
Kredyty obrotowe udzielane są przedsiębiorcom, którzy nie są debiutantami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzieje się tak dlatego, że banki zazwyczaj wymagają co najmniej jednego, a nawet dwóch lat funkcjonowania firmy na rynku. Z tej formy finansowania swojej bieżącej działalności korzystają zarówno MŚP, jak i duże firmy (w tym korporacje). Im mniej doświadczona firma, tym bank będzie ostrożniejszy, np. stosując dodatkowe zabezpieczenia. Forma firmy wpływa również na maksymalną kwotę kredytu.
Zasady działania kredyt obrotowego w rachunku bieżącym
Kredyty obrotowe w rachunku bieżącym są bardzo elastyczne. Przedsiębiorcy wykorzystują środki dostępne na koncie firmowym do dowolnych celów biznesowych bez konieczności uzyskania zgody banku czy przedstawiania faktur, takich jak:
- zakup materiałów,
- wynagrodzenia dla pracowników,
- składki wobec ZUS-u i urzędu skarbowego
- bieżące rachunki za prąd i inne media
Po prostu na niezaplanowane wydatki i nagłe trudności, np. naprawa specjalistycznego sprzętu, remont lokalu, czy zakup nowego systemu IT. Zwyczajnie na bieżącą działalność firmy, np. kiedy płatności od kontrahentów nie wpływają w terminie. Na różnego rodzaju okazje biznesowe, inwestycyjne lub każdy dowolny cel związany z Twoją działalnością.
Kwota przyznanego kredytu może zostać wykorzystana w całości lub w części. Każda wpłata na konto automatycznie spłaca zadłużenie, aktualizując limit debetu. Odsetki naliczane są wyłącznie od aktualnie wykorzystanej kwoty. Banki zazwyczaj wymagają spłaty kredytów obrotowych odnawialnych wraz z odsetkami, przed wygaśnięciem umowy kredytowej, choć istnieje możliwość przedłużenia kredytu bez spłacania poprzedniego zadłużenia. Zdarzają się także sytuacje, w których przedsiębiorcy muszą co miesiąc spłacać minimalną kwotę.
Jak działa kredyt obrotowy w rachunku kredytowym?
Kredyty obrotowe na rachunku kredytowym mają charakter nieodnawialny, to znaczy, że przyznane środki można wykorzystać tylko raz. Raty miesięczne zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie nie powodują odnowienia kwoty kredytu. Choć zasoby finansowe mogą pokrywać różnorodne cele biznesowe związane z prowadzoną działalności, w tym także duże cele inwestycyjne, konieczne jest przedstawienie właściwej dokumentacji, którą musi zaakceptować przez bank. W przeciwnym razie przedsiębiorcy grożą kary wynikające z niedopełnienia warunków umowy kredytowej.
Zalety kredytu obrotowego dla firmy
Podobnie jak wszystkie produkty kredytowe dostępne na rynku, kredyty obrotowe dla firm mają swoje wady jak i zalety. Skupmy się na zaletach!
Do najważniejszych zalet należą:
- utrzymanie bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa
- duża elastyczność wykorzystania środków – w ramach kredytu obrotowego właściciele firm mogą w zasadzie przeznaczyć pieniądze na dowolny cel
- lepsza zdolność kredytowa firmy – terminowa spłata obrotów pozytywnie wpływa na historię kredytową firmy, zwiększając tym samym szansę na zaciąganie kolejnych zobowiązań
- dodatkowe środki w budżecie firmy zwiększają możliwości rozwoju
- dodatkowa poduszka finansowa – zabezpieczenie w trudnych sytuacjach
- komfortowy sposób spłaty – każdy wpływ na rachunek automatycznie zmniejsza zadłużenie.
W ofercie Banków znajdziemy oferty – nie korzystasz nie płacisz!