Spis treści
- Zawód pośrednika kredytowego wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością.
- Pośrednik kredytowy – zawód nie dla wszystkich.
- Pierwszym warunkiem jest niekaralność.
- Zezwolenie od KNF – kiedy jest potrzebne?
- Pośrednik kredytu hipotecznego – kto może nim zostać?
- Zdobywanie wiedzy na temat rynku finansowego.
- Praca z klientem.
- Nadajesz się na pośrednika?
Zawód pośrednika kredytowego wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością.
Doradza on klientowi w sprawach, które mają niebagatelne znaczenie dla budżetu domowego. Dodatkowo, cechą wielu produktów bankowych i pozabankowych jest to, że klient będzie spłacał zobowiązanie przez długie lata. Wobec tego pośrednik kredytowy musi posiadać nie tylko specjalistyczną wiedzę z zakresu finansów, ale też umieć z odpowiedni sposób pracować z klientem.
Pośrednik kredytowy – zawód nie dla wszystkich.
To, co jest ważne w pracy pośrednika kredytowego to przede wszystkim połączenie szerokiej wiedzy na temat rynku finansowego oraz umiejętności interpersonalnych. Dlatego też zawód ten cieszy się wysokim prestiżem oraz zaufaniem wśród społeczeństwa. Jednakże każdy medal ma dwie strony. Rozpoczęcie działalności jako pośrednik finansowy będzie możliwe tylko dla osób, które śledzą na bieżąco zmiany ekonomiczne, nie boją się wyzwań i zawsze są chętne, by się uczyć nowych rzeczy.
Przyszły pośrednik finansowy nie poradzi sobie w zawodzie, jeśli przedtem będzie miał trudności w spełnieniu wymogów formalnych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że pośrednicy figurują w rejestrach Komisji Nadzoru Finansowego. W zakres pośrednictwa kredytu hipotecznego będzie to dział I, natomiast jeśli chodzi o kredyt konsumencki, to mamy tu do czynienia z działem II.
Pierwszym warunkiem jest niekaralność.
Pośrednikiem kredytowym na pewno nie może zostać osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądu. Dotyczy to przestępstw, w których dana osoba wywołała u kogoś uszczerbek na zdrowiu lub pozbawiła życia, z premedytacją popełniła przestępstwo skarbowe, nie zapewniła odpowiedniej ochrony danych osobowych lub dokumentacji, bądź też dopuściła się kradzieży lub popełniła przestępstwo przeciw obrotowi gospodarczemu albo obrotowi papierami wartościowymi i pieniędzmi. Niekaralność jest pierwszym i podstawowym warunkiem do tego, aby w ogóle myśleć o założeniu pośrednictwa finansowego.
Zezwolenie od KNF – kiedy jest potrzebne?
Często słyszy się, że prowadzenie pośrednictwa finansowego wymaga uzyskania zezwolenia KNF. Czy jednak zawsze tak jest? Otóż, takie zezwolenie będzie konieczne jeśli chcesz zostać powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego współpracującym z określoną grupą kredytodawców. Takie pozwolenie możesz uzyskać poprzez złożenie wniosku do KNF – jeśli masz tytuł magistra po ukończonych studiach prawniczych lub ekonomicznych. Jeśli zaś nie masz takiego wykształcenia, to najpierw musisz zdać egzamin na pośrednika kredytu hipotecznego. Egzamin musi być zdany nie później niż 2 lata przed dniem, w którym składasz wniosek.
Zezwolenie KNF nie jest koniecznie, kiedy będziesz pośredniczyć w sprzedaży kredytu konsumenckiego. Warto też wiedzieć, że z posiadania tego dokumentu zwolniony jest powiązany pośrednik kredytu hipotecznego, który podpisał umowę tylko z jednym bankiem i jest wpisany do rejestru pośredników kredytowych.
Pośrednik kredytu hipotecznego – kto może nim zostać?
Wiemy już, że w rejestrze działu I KNF znajdują się dane pośrednika kredytu hipotecznego. Czy istnieją jakieś szczególne wymogi, jeśli koniecznie zależy nam na sprzedaży akurat kredytu hipotecznego? W wielu aspektach pośredników kredytu hipotecznego obowiązują te same zasady co pośredników kredytu konsumenckiego. Na przykład omówiona już niekaralność.
Jeśli masz wyższe wykształcenie prawne bądź ekonomiczne albo zdałeś egzamin, to uzyskanie zezwolenia nie będzie większym problemem. Możesz rozpocząć działalność jako osoba fizyczna, ale pamiętaj, że potem musisz mieć obowiązkowo ważne ubezpieczenie OC. Pośrednikami kredytu hipotecznego mogą też zostać osoby prawne – najczęściej są to spółki z o.o. – albo spółki osobowe. Tutaj także ważne będzie wykupienie ubezpieczenia.
Zdobywanie wiedzy na temat rynku finansowego.
Jeśli chcesz zostać pośrednikiem kredytu hipotecznego albo konsumenckiego, to musisz pamiętać, aby na bieżąco śledzić to, co dzieje się w świecie finansów. Jest to ważne m.in. dlatego, że co rusz kredytodawcy występują z nowymi produktami. Zdarza się też, że na rynek wchodzi nowa instytucja finansowa lub dochodzi do przekształcenia już istniejących podmiotów. Mało tego – Państwo może wprowadzać rozwiązania ustawowe dotyczące zobowiązań (co zresztą czyni, np. w postaci wakacji kredytowych czy kredytów gwarantowanych). To wszystko ma duży wpływ nie tylko na pozyskiwanie nowych kredytobiorców, ale też na sytuację dotychczasowych klientów.
W związku z tym nie sposób wyobrazić sobie dobrego pośrednika finansowego, który nie uczy się nowych rzeczy. Warto więc nie poprzestawać tylko na dotychczas zdobytym wykształceniu. Bardzo pożyteczna w tym zakresie może okazać się praca z brokerem, która pozwoli na bieżące śledzenie rynku finansowego i zdobywanie informacji, niezbędnych do świadczenia kompleksowych i profesjonalnych usług względem klienta.
Praca z klientem.
Każdy, kto chce zostać pośrednikiem kredytowym powinien posiadać umiejętności z dziedziny prowadzenia rozmowy z drugim człowiekiem. Oczywiście liczy się tu bardzo wysoki poziom kultury osobistej oraz pozytywne nastawienie do spotkania z klientem. To jednak nie wystarczy. Trzeba umieć rozpoznać potrzeby klienta, a także zrozumieć jego tok myślenia. Należy posiadać pewną elastyczność w sztuce prowadzenia rozmowy, gdyż pośrednik będzie się stykał z różnym typem klienta.
Zarówno nastawienie do produktów finansowych, jak i świadomość oraz wiedza na ten temat jest na różnym poziomie u różnych klientów. I tak w swojej pracy pośrednik może spotkać klienta, który będzie znakomicie się orientował w świecie finansów czy nawet potrafił trafnie porównać ze sobą parametry kredytu z różnych ofert. W innych okolicznościach można natomiast natrafić na klienta, który nie za bardzo będzie znał różnice pomiędzy kredytem bankowym, a pożyczką pozabankową. Warto jest mieć otwarty umysł oraz potrafić wyważyć wady i zalety zaciągnięcia zobowiązania, którym klient jest zainteresowany.
Ponadto pamiętajmy, że klient chcący skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego będzie oczekiwał konkretnej porady. Zawsze powinniśmy przychodzić do pracy przygotowani, a w zanadrzu mieć kilka wyjść awaryjnych, gdyby w trakcie rozmowy kolejne propozycje ofertowe bądź to nie spełniały oczekiwań klienta, bądź były odrzucane przez ich nieopłacalność.
Nadajesz się na pośrednika?
Zacznij od założenia firmy Jeśli uważasz, że nadajesz się na pośrednika finansowego i że podołasz wyzwaniom, jakie przynosi ten zawód, to należy zacząć od założenia działalności gospodarczej. Później musisz przejść procedury – związane choćby z wpisami do rejestru KNF – a następnie podjąć decyzję w sprawie wyboru brokera, z którym będziesz współpracować. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to już wkrótce możesz faktycznie wypłynąć na szerokie wody, oferując swoim klientom kredyt hipoteczny czy konsumencki – w zależności od rodzaju wybranego przez Ciebie pośrednictwa