PKO BP Własny Kąt – kredyt hipoteczny

PKO BP

Ocena

Oferta kredytu hipotecznego w PKO BP będzie szczególnie atrakcyjna w oczach klientów, którzy są w stanie wnieść stosunkowo niski wkład własny. Dużym atutem jest niewątpliwie także elastyczność jeżeli chodzi o kwotę kredytu, a mianowicie od 10 000 zł do 29 999 999 zł. Wielu klientów decyduje się na ten produkt finansowy również ze względu na bardzo długi maksymalny okres kredytowania – do 35 lat. Środki z kredytu hipotecznego pozwolą na zakup własnego mieszkania albo innej nieruchomości na zaspokojenie szerokich potrzeb. Istnieje możliwość wykupienia wraz z kredytem hipotecznym innych produktów, co wpłynie na pojawienie się korzystnych dla klienta bonusów.

Kwota kredytu100 000 - 3 500 000 zł
Okres kredytu5 - 35 lat
RRSO9,70 - 9,70 %
Oprocentowanie9,29 %
Wiek18 - 80 lat
Prowizja0,00 %
Ubezpieczenie0,00 zł

Zalety

 • bardzo wysoka kwota kredytu, nawet do 29 999 999 zł,
 • wymagany niski wkład własny wynoszący 10%,
 • długi okres kredytowania, nawet do 35 lat,
 • wcześniejsza spłata kredytu bez opłat,
 • prowizja 0% przy zakupie produktów dodatkowych,
 • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kredytu,
 • możliwość stałego oprocentowania przez okres 5 lat.

Wady

 • wyższe koszty kredytu przy niskim wkładzie własnym,
 • wyższe oprocentowanie kredytu ze względu na stawkę WIBOR 6M.

Kredyt hipoteczny PKO BP Własny Kąt

Finansowanie zakupu nieruchomości za pośrednictwem PKO Banku Polskiego jest możliwe dzięki produktowi, jakim jest kredyt hipoteczny Własny Kąt. Zabezpieczenie kredytu stanowi tutaj cel zakupowy, czyli dom, mieszkanie czy lokal. Wysokość kwoty kredytu może wynieść do 90% wartości zabezpieczenia. Maksymalnie można wnioskować o 29 999 999 zł. Okres kredytowania wynosi od 1 roku do 35 lat – co jest jednym z najdłuższych okresów spłaty dostępnych na rynku. Oprocentowanie kredytu w pierwszym roku wynosi 8,32%, a w latach kolejnych 8,85%. Dużym plusem tego produktu jest dopuszczalny niski wkład własny na poziomie 10%. Stanowi to silną konkurencję, dla wielu banków, które nie dopuszczają wkładu własnego mniejszego niż 20%. Warto jednak wiedzieć, że wkład własny dla kredytu hipotecznego w PKO BP może wynieść więcej niż 10% wartości nieruchomości.

Kto może uzyskać kredyt hipoteczny w PKO BP?

Udzielenie kredytu hipotecznego przez PKO BP będzie możliwe, w przypadku klientów, którzy:
• są pełnoletni,
• posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
• uzyskują dochód w złotówkach,
• posiadają kapitał na wkład własny,
• posiadają dobrą zdolność kredytową,
• mają pozytywną historię kredytową.
Zdolność kredytowa jest tym wyższa, im wyższe są dochody. Ważne jest źródło dochodów, ich stabilność oraz regularność. Na obniżenie zdolności kredytowej wpływ mogą mieć umowy zawarte na czas określony oraz wysokie wydatki związane z regulacją ciążących na kliencie zobowiązań, bądź utrzymywaniem osób trzecich.

Dobra historia kredytowa w BIK kształtuje się wówczas, kiedy klient regularnie i terminowo spłaca zobowiązania. Opóźnienie w spłacie może spowodować negatywny wpis do raportu BIK. Wówczas taki kredytobiorca może być w oczach banku niewiarygodny. Zła historia kredytowa będzie przeszkodą w uzyskaniu zobowiązania od PKO BP.

Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego

Aby uzyskać kredyt hipoteczny w PKO BP należy najpierw zgromadzić wymaganą przez bank dokumentację. Wśród takich dokumentów możemy wymienić:
• wniosek o udzielenie kredytu,
• zaświadczenie o zarobkach,
• dokument potwierdzający źródła dochodów,
• wyciąg z konta bankowego,
• umowa kupna-sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego,
• odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
• dokumenty dotyczące czynności podatkowych,
• operat szacunkowy.
Warto kompletną dokumentację przygotować wcześniej. Dzięki temu nie będzie trzeba donosić do banku brakujących dokumentów, co pozwoli uniknąć opóźnień w procedurze wydania przez bank decyzji.

Jak dostać kredyt hipoteczny w PKO BP?

W przeciwieństwie do wielu innych produktów finansowych, takich jak np. kredyty konsumenckie, kredyt hipoteczny wymaga spełnienia szeregu formalności. W związku z tym klient nie może załatwić wszystkiego na drodze online. Wymagane jest osobiste stawiennictwo w placówce. Wnioskowanie odbywa się krok po kroku w sposób następujący:
1. Przygotuj wymienioną wyżej dokumentację.
2. Uzupełnij wniosek kredytowy.
3. Udaj się z wnioskiem kredytową oraz załączonymi dokumentami do oddziału PKO BP.
4. Poczekaj, aż bank wyda decyzję kredytową.
5. Po wydaniu przez bank pozytywnej decyzji kredytowej zapoznaj się z treścią umowy.
6. Podpisz umowę.
7. Poczekaj na przekazanie przez bank środków finansowych.
Warto wspomnieć o ważnej kwestii, jaką jest zależność wieku klienta od okresu kredytowania. Maksymalny wiek w PKO BP wynosi 75 lat, ale rozumiany jest tutaj jako przypadający na ostateczną spłatę kredytu. Czyli, jeśli ktoś zamierza spłacać zobowiązanie przez 35 lat, to wówczas w chwili składania wniosku, musi mieć maksymalnie 40 lat, gdyż: 75 lat – 35 lat = 40 lat.

Produkty dodatkowe do kredytu hipotecznego

Klient może skorzystać z karty kredytowej lub ubezpieczenia oferowanego w kredycie hipotecznym. Decydując się na to można otrzymać korzystniejszą ofertę – np. dzięki obniżeniu prowizji do 0%.

Ubezpieczenia kredytu

PKO BP oferuje ubezpieczenie spłaty kredytu w ramach ochrony nieruchomości. Polega to na tym, że gdyby doszło do uszkodzeń lub zniszczeń, np. w przypadku pożaru, wówczas klient jest chroniony ubezpieczeniem. Istnieje także ubezpieczenie na wypadek utraty źródła dochodu, poważnego zachorowania bądź pobytu w szpitalu. Koszty ubezpieczeń będą różne w zależności od wnioskowanej kwoty oraz okresu kredytowania. Raz opłacone w całości ubezpieczenie obowiązuje przez cały okres spłaty.

Karta kredytowa

Innym produktem, który klient może nabyć przy kredycie hipotecznym jest Przejrzysta Karta Kredytowa. Dzięki niej można uzyskać dodatkowe środki na nieprzewidziane wydatki. Plusem tego produktu jest to, że limit może wynieść nawet do 20 000 zł, spłata może nastąpić nawet do 55 dni od momentu powstania zadłużenia na karcie, a aktywne korzystanie z karty kosztuje 0 zł.

Kredyt hipoteczny w PKO BP ze stałym oprocentowaniem

Można zdecydować się na kredyt hipoteczny w PKO BP oprocentowany zmiennie, albo ze stałą stopą procentową na okres 5 lat. Wysokość raty jest ustalana na podstawie stawki WIBOR i nie zmienia się jej wysokość przez kolejne 5 lat. W tym czasie nie można zmienić oprocentowania kredytu na zmienne. Po 5 latach kredyt przechodzi na oprocentowanie zmienne – nowa wysokość raty ustalana jest na podstawie aktualnej stawki WIBOR. Jednakże wówczas klient może wnioskować o aneks do umowy kredytowej i zmienić raty na stałe na okres kolejnych 5 lat.

Kredyt hipoteczny w PKO BP – dodatkowe koszty

Klient starając się o uzyskanie kredytu hipotecznego zawsze ponosi dodatkowe koszty. O ile w przypadku podjęcia decyzji zakupu ubezpieczenia kredytu część tych kosztów maleje (prowizja obniża się do poziomu 0%), to inne koszty pozostają. Operat szacunkowy, czyli ocena wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu będzie kosztował od 300 zł do 700 zł. Również kontrole potwierdzające czy środki z kredytu zostały przeznaczone na określony cel, będę generowały koszty – wynoszące 200 zł.

Kredyt hipoteczny w PKO BP – przykładowa oferta

Warto zobaczyć na przykładzie, jak będą się kształtowany parametry kredytu hipotecznego. Jeżeli założymy, że wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu wyniesie 289 300 zł, to całkowita kwota kredytu może wynieść maksymalnie 259 300 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyniesie 9,78%. Przy oprocentowaniu zmiennym na okres 25 lat jedna rata wyniesie 2251 zł. Całkowita kwota do spłaty wyniesie 658 891,57 zł.

Oferta kredytu hipotecznego w PKO Banku Hipotecznym

Warto zwrócić uwagę także na ofertę kredytu hipotecznego w PKO Banku Hipotecznym. Ta instytucji finansowa jest spółką akcyjną w ramach grupy kapitałowej PKO BP. Choć w wielu aspektach produkt może wydawać się identyczny z kredytem Własny Kąt dostępnym w PKO BP, to jednak są tu pewnie niuanse, różniące obie oferty. W PKO BH RRSO jest chociażby odrobinę niższe. Warto zwracać uwagę na dokładną nazwę instytucji i produktu, o który chcemy wnioskować, aby potem uniknąć nieporozumień.

Sylwetka biznesowa PKO BP

PKO BP to spółka akcyjna, polski bank uniwersalny oraz lider grupy kapitałowej PKO BP. Posiada największy kapitał na polskim rynku, obsługuje największą liczbę klientów. Został utworzony w 1919 roku jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Od 1948 roku funkcjonował jako bank państwowy, w 1975 roku został wchłonięty przez NBP, wyodrębnił się z banku centralnego w 1987 roku. PKO BP obsługuje zarówno klientów indywidualnych jak i firmowych. Od 2004 roku figuruje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Kontakt z nami

Dowiedz się więcej o możliwościach współpracy.

kontakt

  * Pola wymagane.

  polski fundusz rozwoju