Dzisiaj 31 sierpnia, wchodzi w życie zwolnienie z 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od kupna pierwszego mieszkania lub domu z rynku wtórnego.
Zgodnie z obecnymi przepisami umowa sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym jest obciążona 2 proc. podatkiem. Musi go zapłacić kupujący.
Dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie może to oznaczać spore oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które mogą przeznaczyć np. na wykończenie czy remont kupowanej nieruchomości.
Dla przykładu – jeśli mieszkanie kosztuje 800 tys. złotych, to przy obecnej stawce podatkowej, kupujący musiałby zapłacić podatek w wysokości 16 tys. złotych.
Warunkiem zwolnienia z takiego podatku PCC 2% jest brak praw do mieszkania lub domu, czyli nabywca nie był właścicielem żadnej nieruchomości mieszkalnej.
Przepis o zwolnieniu ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia. Wcześniejsze transakcje będą rozliczane na obecnych zasadach. Ci, którzy mają w planach zakup pierwszego mieszkania powinni lepiej uzbroić się w cierpliwość i przesunąć termin transakcji i podpisanie dokumentów notarialnych.
Spis treści
Czym jest podatek od wzbogacenia?
Idea podatku od wzbogacenia jest taka, że państwo pobiera daninę od osoby, która powiększyła swój majątek. Nie dotyczy to każdego rodzaju wzbogacenia się. Przykładowo wpływy na konto za wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, świadczenia społeczne czy też np. z otrzymanej chwilówki nie podlegają temu rodzajowi opodatkowania. Okoliczności, w których trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia do urzędu skarbowego szczegółowo określają przepisy prawne.
Podatek od wzbogacenia, funkcjonujący dokładnie pod tak brzmiącym pojęciem w polskim prawie nie istnieje. A przecież to sformułowanie brzmi bardzo znajomo na naszym polskim gruncie. Czy intuicja, podpowiadająca, że jednak istnieje coś takiego jak podatek od wzbogacenia jest błędna? Oczywiście, że nie. Znajduje ona twarde potwierdzenie w rzeczywistości.
Podatek PCC
Reguluje go Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest to jeden z typów podatku od wzbogacenia. Obowiązuje on w przypadku pewnych umów oraz ustanowień. Przedmiotem opodatkowania są tutaj:
- ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania,
- umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowa dożywocia,
- umowa spółki,
- umowa pożyczki pieniędzy lub oznaczonych rzeczy,
- umowa depozytu nieprawidłowego,
- umowa o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- umowa darowizny – w przypadku przejęcia długów albo zobowiązań darczyńcy.
Kiedy trzeba zapłacić PCC?
Najczęściej jest tak, że podatek PCC płaci ten, który przyjął jakąś korzyść w wyniku zawarcia umowy. Tak więc zazwyczaj zapłaci kupujący czy też pożyczkobiorca. Podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązuje tylko tych, którzy nie są płatnikami VAT. Nie dotyczy więc przedsiębiorców.
Przykładowe sytuacje, w których trzeba zapłacić podatek PCC:
- nabycie samochodu z rynku wtórnego,
- kupno nieruchomości, w tym z rynku wtórnego,
- nabycie używanych przedmiotów, maszyn, narzędzi, itp.
Jaką stawkę ma podatek od wzbogacenia?
Jak wysoki jest podatek od wzbogacenia? Wszystko zależy, który rodzaj daniny weźmiemy od uwagę i jakiej konkretnie okoliczności ona dotyczy. Stawki w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszą:
- 2% i stawka ta dotyczy: umowy sprzedaży, przy przejęciu praw własności do nieruchomości albo ruchomości (np. mieszkanie, auto, inne przedmioty), umów zamiany, dożywocia, o dział w spadku, o zniesieniu współwłasności, darowizny przy przejęciu długów darczyńcy – o ile takie posiadał,
- 1% i stawka ta dotyczy: umowy nabycia innych praw majątkowych niż przy umowie sprzedaży, umowy przeniesienia innych praw majątkowych niż przy umowach zamiany, dożywocia, o dział w spadku, o zniesieniu współwłasności i darowizny, umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- 0,5% i stawka ta dotyczy: umowy spółki, umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego,
- 0,1% i stawka ta dotyczy ustanowienia hipoteki dla wierzytelności istniejących,
- 19 zł i stawka ta dotyczy ustanowienia hipoteki dla wierzytelności o nieustalonej wysokości.
Podatek od wzbogacenia – mieszkanie
Podatek od wzbogacenia zapłacimy wtedy, kiedy nabędziemy mieszkanie na rynku wtórnym, tj. od osoby nie będącej płatnikiem VAT, która jest już właścicielem mieszkania. Nie będzie to nieruchomość nowa, którą otrzymamy prosto z ręki dewelopera. Takie mieszkania nabywamy tylko na rynku pierwotnym, gdzie wśród kosztów zakupu musi być uwzględniony podatek VAT.
Tutaj również występuje podatek od czynności cywilnoprawnych. Tak jak w przypadku auta wynosi on 2% i także należy wnieść tę opłatę w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy. Przykłady będą więc analogiczne.
Pani Gabriela kupuje mieszkanie od pani Marzeny, a całość transakcji opiewa na kwotę brutto 220 000 złotych. Dwuprocentowy podatek, który musi zapłacić pani Gabriela wynosi więc 4 400 złotych. Jeżeli umowa sprzedaży mieszkania została zawarta 1 maja, pani Gabriela musi wnieść tę opłatę do Urzędu Skarbowego do dnia 15 maja.
Należy pamiętać, że przy zawarciu umowy sprzedaży mieszkania czekają nas inne koszty niż tylko podatek od wzbogacenia. Mowa tu o wpisie do księgi wieczystej oraz kosztach notariusza. Warto w tym miejscu dodać, że podatek od wzbogacenia w formie dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy wszystkich przedmiotów oraz praw własności do mieszkania jak i prawa do wieczystego użytkowania. Wyjątkiem zawsze będzie transakcja, która opiewa na kwotę mniejszą niż 1000 złotych.